کوره کاروگیت و مزایای استفاده از آن در دیگ بخار

 یکی از بخش های اصلی دیگ های بخار و  آبگرم در مدل های فایتر تیوب کوره می باشد . با توجه به اینکه کوره محل احتراق مشعل بوده  ، در معرض تنش های حرارتی  زیادی قرار  می گیرد. دمای محصولات حاصل از احتراق معمولا در حدود ۱۳۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه سانتیگراد می باشد. به همین دلیل دمای کوره تا حدود زیادی افزایش یافته و این افزایش دما موجب انبساط حرارتی آن می گردد. بیشترین انبساط کوره با توجه به طول زیادتر نسبت به قطر، در جهت طول بوده که موجب تنش های ناخواسته در تیوب شیت ها و سایر اجزا  دیگ گشته که کاهش طول عمر دیگ را در پی خواهد داشت.

این مشکل به خصوص در بویلرهای با ظرفیت بالا محسوس تر می باشد چرا که افزایش طول کوره موجب افزایش میزان انبساط طولی و افزایش قطر و در نتیجه افزایش ضخامت کوره،  موجب کاهش میزان انتقال حرارت می گردد.
یکی از راه حل های مناسب جهت غلبه بر مشکلات فوق استفاده از کوره های کاروگیت (Corrugated furnace)  یا چین دار یا آکاردئونی می باشد.  این کوره ها بر حسب میزان عمق و گام طبقه بندی می گردد که در استاندارد دیگ های بخار به دو مدل کوره های کوروگیت از نوع فاکس و مورسیون اشاره شده است. تولید این کوره ها فرآیندی به نسبت پیچیده بوده و هرچه ضخامت کوره افزایش یابد و عمق بیشتر گردد  فرآیند مشکل تر می گردد.  به دلیل همین مشکلات معمولا قیمت دیگ های دارای این نوع کوره ها بالاتر می باشد.
از دیگر مزایای کوره های چین دار می توان به افزایش سطح انتقال حرارت و راندمان دیگ  اشاره کرد به علاوه این کوره ها دارای استحکام بیشتری بوده و می توانند در ضخامت های یکسان نسبت به کوره های ساده فشار بیشتری را تحمل نمایند.
هم اکنون گروه صنعتی انصار با دستگاه نورد گرم پیشرفته خود توانایی تولید و فرم دهی انواع کوره های کاروگیت بر اساس استاندارد BS2790 و استاندارد ملی ایران به شماره ۴۲۳۱ را تا طول ۸ متر، قطر ۱۸۰ سانتی متر و ضخامت ۲۲ میلی متر  دارا می باشد.  لازم به ذکر است این شرکت به عنوان یک محصول جانبی، کوره های کاروگیت را به سایر تولید کنندگان دیگ های بخار و آبگرم نیز ارائه می دهد.